Polamer Inc
Bilety . com

82. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku [WIDEO]

To jedno z najbardziej patriotycznych świąt amerykańskiej Polonii. Słynną Piątą Aleją w Nowym Jorku w niedzielę przeszła 82. Parada Pułaskiego. Tematem przewodnim tegorocznej parady była działalność Ignacego Jana Paderewskiego oraz 100-lecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

W niedzielę na Manhattanie powiewały dziesiątki tysięcy polskich flag. Wielkim marszałkiem parady był konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski, honorowym marszałkiem - biskup Artur Miziński. Poloneza odtańczył także ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek i demokratyczny senator USA Chuck Schumer.

Maszerując przez centrum Manhattanu uczestnicy parady oddaali hołd nie tylko bohaterowi wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Kazimierzowi Pułaskiemu, ale również Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który skutecznie zabiegał u amerykańskich władz o wsparcie niepodległości Polski. Tematem przewodnim parady była także setna rocznica polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Dla polskich dyplomatów parada była okazją do podkreślenia decyzji władz Stanów Zjednoczonych o nominowaniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego.

Informacja o paradzie oraz biało-czerwona flaga były wyświetlane na telebimie przy słynnym Times Square. Było to możliwe dzięki Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

 

Święto Polonii w Nowym Jorku rozpoczęło się tradycyjnie od mszy w zabytkowej Katedrze Świętego Patryka.

foto: Daniel Bociąga