Polamer Inc
Bilety . com

FDA wprowadzi zakaz sprzedaży smakowych e-papierosów

Administracja prezydenta Donalda Trumpa podejmuje działania w celu wprowadzenia zakazu używania smakowych produktów do e-papierosów. To odpowiedź na kolejne zgony i hospitalizacje w całym kraju  z powodu poważnych problemów z płucami po użyciu elektronicznych papierosów.

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że jego administracja podejmie działania na rzecz uregulowania  rynku  związanego z vapingiem (wapowaniem). "Umierają dzieci, umierają dorośli" - mówił prezydent.

Towarzyszący mu sekretarz departamentu zdrowia i opieki Alax Azar poinformował, że Urząd ds. Żywności i Leków  (FDA) wkrótce wprowadzi zakaz używania smakowych produktów do e-papierosów.

Do czwartku potwierdzono siedem przypadków śmiertelnych elektronicznych papierosów, w tym po jednym w Illinois i Indianie.  Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) poinformował, że obecnie monitoruje co najmniej 450 przypadków w 33 stanach.

Kilku nastolatków wprowadzono w stan śpiączki. Jeden z pacjentów może wymagać przeszczepu płuc. U osób, które trafiły do szpitala, wystąpiły problemy z płucami po użyciu elektronicznych papierosów lub innych urządzeń do vapingu.

Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC) wystosował ostrzeżenie i zaapelowało o zaprzestanie używania e-papierosów (vapingu) do czasu ustalenia przyczyn ostatnich zgonów i zachorowań.

CDC nie zidentyfikowało jeszcze jednego produktu, który może być odpowiedzialny za te sytuacje, chociaż w wielu przypadkach zgłaszano stosowanie THC i kannabinoidów. THC jest substancją psychoaktywną w konopiach indyjskich. W niektórych przypadkach zidentyfikowano octan witaminy E.

W ubiegłym tygodniu smakowe e-papierosy ze sklepów wycofał stan Michigan; podobne zakazy rozważają też m.in. Massachusetts czy Kalifornia. Wcześniej w tym roku zakaz sprzedaży e-papierosów wprowadziło San Francisco - o ich cofnięcie walczy główny producent tych produktów w USA Juul Labs.

foto: AP/Shutterstock