Polamer Inc
Bilety . com

Trump: koniec negocjacji z Talibami

Donald Trump oświadczył, że negocjacje z Talibami uważa za zerwane i poinformował, że prowadzą amerykańskie wojska zmasowany atak na ich pozycje. Prezydent podtrzymał zamiar wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu.

Po trwających rok negocjacjach Stany Zjednoczone były bliskie zawarcia układu z Talibami. Donald Trump zaprosił przywódców tego ugrupowania do Camp David by wraz władzami Afganistanu przypieczętować porozumienie. W ostatniej chwili odwołał jednak spotkanie gdy w Kabulu doszło do zamachu, w którym zginął amerykański żołnierz.

„Uważali, że zabijając ludzi postawią się w lepszej pozycji negocjacyjnej. Ze mną się tak nie postępuje. Negocjacje skończone” - mówił prezydent USA informując, że w ostatnich dniach amerykańskie wojska atakują Talibów z większa siłą niż przez ostatnie 10 lat. Donald Trump przyznał, że podobał mu się pomysł zaproszenia Talibów do Camp David.

„Ja wpadłem na ten pomysł i ja odwołałem spotkanie. Rozmawiałem z wieloma złymi i dobrymi ludźmi w ostatnich 3 latach. Gdyby nie było takich spotkań to wojny trwałyby wiecznie” - mówił. Donald Trump dodał, że USA wycofają się z Afganistanu w odpowiednim czasie. Według wcześniejszych planów na początku przyszłego roku do kraju miał powrócić ponad 5 z 14 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Info: IAR, foto: AP/Shutterstock