Polamer Inc
Bilety . com

Korea Północna twierdzi, że testowała wyrzutnie rakiet

Korea Północna testowała wczoraj nowe wyrzutnie rakietowe - poinformowała tamtejsza agencja prasowa. Testy osobiście nadzorował Kim Dzong Un.

W sobotę komunistyczna Północ ponownie wystrzeliła dwie rakiety krótkiego zasięgu. W depeszy północnokoreańskiej agencji prasowej pojawia się stwierdzenie, że testowano nowe wyrzutnie rakietowe „dużych rozmiarów”.

Korea Północna wznowiła próby rakietowe w lipcu, w odpowiedzi na plany wspólnych manewrów wojskowych sił Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

Od tego czasu rakiety wystrzeliwano już siedmiokrotnie. Północnokoreański dyktator Kim Dzong Un uważa, że wznowienie manewrów to złamanie porozumienia, zawartego ze Stanami Zjednoczonym podczas ubiegłorocznego szczytu w Singapurze.

Prezydent Donald Trump zobowiązał się wówczas do zawieszenia regularnych manewrów o dużej skali. Obecne oparte miały być głównie na symulacjach komputerowych.

W związku z manewrami, które zakończyły się w tym tygodniu, Korea Północna zawiesiła realizację wspólnych projektów z Koreą Południową.

(info: IAR, foto:AP/Shutterstock)