Polamer Inc
Polvision

Ministrowie spraw zagranicznych UE z nadzieją na uratowanie umowy z Iranem

Unijni ministrowie spraw zagranicznych wciąż mają nadzieję na uratowanie porozumienia nuklearnego z Iranem, mimo że władze w Teheranie łamią część ustaleń, a Stany Zjednoczone grożą kolejnymi sankcjami.

Przyszłość umowy jądrowej, podpisanej w 2015 roku, była jednym z tematów spotkania szefów dyplomacji 28 krajów w Brukseli. Od początku tego miesiąca Iran złamał dwa zapisy w umowie jądrowej, przekraczając dozwolone limity wzbogacania uranu. Może on być w przyszłości wykorzystywany do budowy broni nuklearnej.

Władze w Teheranie mówią, że to reakcja na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z umowy i nałożenie sankcji. Mimo to Europa robi wszystko, by ocalić porozumienie. "Myślę, że nie jest jeszcze za późno, ale Iran musi postępować zgodnie ze zobowiązaniami" - powiedział minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok.

"Iran jest o dobry rok od zbudowania broni jądrowej. Myślę, że jest małe okno możliwości, choć zamykające się, by utrzymać przy życiu porozumienie" - komentował szef brytyjskiej dyplomacji. Jeremy Hunt podkreślał, że Bliski Wschód to jeden z najbardziej niestabilnych regionów na świecie, ale jeśli różne kraje będą miały broń atomową, to stworzy to egzystencjalne zagrożenie dla ludzkości. (IAR/Zdjęcie:Shutterstock)