Polamer Inc
Polvision

Barry przeszedł przez Luizjanę

Tropikalny sztorm Barry, który w sobotę na krótko zamienił się w huragan, przeszedł przez stan Luizjana. Żywioł ominął największe miasto tego stanu - Nowy Orlean. W innych miejscach spowodował falę powodziową i wyłączenia prądu.

Zgodnie z prognozami, tuż przed uderzeniem w wybrzeże Luizjany prędkość towarzyszącego Barry’emu wiatru wzrosła do 90 mil na godzinę, czyniąc go huraganem 1. kategorii.

Później szybko jednak osłabł ponownie zmieniając się w tropikalny sztorm. Na szczęście w ostatniej chwili Barry skręcił na zachód co sprawiło, że jego centrum przeszło ok.160 mil od liczącej 1,3 miliona mieszkańców aglomeracji Nowego Orleanu. W innych częściach Luizjany fala powodziowa i padający deszcz spowodowały powodzie i podtopienia.

Ratownicy ewakuowali helikopterami kilkanaście osób z niewielkiej miejscowości Isle de Jean Charles, położonej na terenach zalewowych. Ponad 120 tysięcy budynków straciło prąd. Władze stanu Luizjana ostrzegają, że zagrożenie nie minęło ponieważ Barry przyniósł ze sobą intensywne opady deszczu, które mogą nadwyrężyć system wałów przeciwpowodziowych. (IAR/Zdjęcie: Matthew Hinton/AP/Shutterstock)