Polamer Inc
Polvision

Szef MSZ o zaproszeniu prezydenta Trumpa do Polski

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podkreśla, że informacji dotyczących terminu ewentualnej wizyty Donalda Trumpa w Polsce udzieli Kancelaria Prezydenta. Według "Rzeczpospolitej",  prezydent USA będzie w Polsce 31 sierpnia i 1 września, przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Minister spraw zagranicznych powiedział w piątek polskim dziennikarzom w Kiszyniowie, że amerykański prezydent został zaproszony na te uroczystości przez prezydenta Andrzeja Dudę. "Myślę, że tutaj Kancelaria Prezydenta będzie mogła udzielić dalszych ewentualnych wyjaśnień czy potwierdzenia, ale chcę powiedzieć, że takie wizyty potwierdza się około miesiąca przed właściwym terminem" - stwierdził szef MSZ.

Jacek Czaputowicz, dopytywany czy wizyta Donalda Trumpa w Polsce odbędzie się 31 sierpnia i 1 września, zażartował, że to prawdopodobne, gdyż te daty są obok siebie w kalendarzu.

"Nie mogę zdradzić nic, jeśli chodzi o program, właściwą instytucją jest instytucja zapraszająca, czyli Kancelaria Prezydenta, a to powinno być skonsultowane ze stroną amerykańską" - dodał szef MSZ.

Do tej pory Donald Trump był w Polsce raz. W 2017 roku przybył do Warszawy na szczyt Inicjatywy Trójmorza; przeprowadził również dwustronne rozmowy z przedstawicielami polskich władz. (IAR)