Polamer Inc
Polvision

Burmistrz: Chicago będzie chronić nieudokumentowanych imigrantów

Planowana  wcześniej pod koniec czerwca akcja deportacyjna nieudokumentowanych imigrantów ma rozpocząć się w niedzielę. Akcja ICE wymierzona ma być w osoby, które zlekceważyły nakaz deportacji. Celem jest  dwa tysiące rodzin nieudokumentowanych imigrantów w dziesięciu miastach, w tym w Chicago. Mają oni trafić do ośrodków detencyjnych w Pensylwanii i Teksasie. Przedstawiciele administracji prezydenta Trumpa zapewniają, że rodziny nielegalnych imigrantów nie będą rozdzielane. 

Burmistrz Lori Lightfoot i grupy biznesowe podejmują kroki w celu ochrony nieudokumentowanych imigrantów. Wszyscy zgodnie podkreślają, że agenci federalni nie mogą liczyć w naszym mieście na pomoc w działaniach wymierzonych w imigrantów.

"Chicagowski departament policji nie będzie współpracować z ICE, to oznacza, że zablokowaliśmy im dostęp do naszych baz danych. Nie będziemy im pomagać w żadnych nalotach , w kontrolach drogowych , czy udzielać im jakiejkolwiek pomocy" - powiedziała burmistrz.

„Nie chodzi o konfrontację z administracją Trumpa, ale o 100-procentowe wspieranie naszej społeczności imigrantów”. Lightfoot dodała, że należy skupić się na dzieciach.

„Wiele z tych kwestii dotyczących imigracji, strach i niepewność,  to wszystko co się dzieje, poważnie odbija się na naszych dzieciach” - ubolewała burmistrz.

Swoje wsparcie dla imigrantów zadeklarowali m.in. członkowie Stowarzyszenia Restauratorów w Illinois . Wszyscy skrytykowali zapowiedzi prezydenta dotyczące masowej akcji deportacyjnej.