Polamer Inc
Polvision

Gubernator Pritzker podpisał ustawę legalizującą marihuanę rekreacyjną

Gubernator J.B. Pritzker podpisał we wtorek ustawę legalizującą marihuanę do celów rekreacyjnych w Illinois. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 stycznia. Dziesięć stanów i Dystrykt Kolumbii zalegalizowało już marihuanę rekreacyjną, ale Illinois jest pierwszym, który zrobił to na drodze legislacyjnej, a nie w drodze referendum.

Od nowego roku posiadanie uncji (30 gramów) marihuany (albo pięć gramów koncentratu marihuany) przez osoby w wieku powyżej 21. roku życia, będzie w Illinois legalne. Osoby odwiedzające nasz stan będą mogły posiadać tylko połowę dozwolonej ilości marihuany, czyli 15 gramów. Osoby wpisane do programu medycznej marihuany będą mogły hodować pięć krzaków konopi indyjskich w domu.

Na podstawie ustawy podpisanej we wtorek przez gubernatora anulowane zostaną przestępstwa związane z posiadaniem do 30 gramów marihuany. Prokurator generalny wyda decyzję o usunięciu wyroków z przeszłości kryminalnej.

Legalizacja marihuany ma przynieść w pierwszym roku obowiązywania ustawy 57 milionów dolarów wpływów do kasy stanu. Przeciwko legalizacji marihuany w Illinois wypowiedzieli się hierarchowie kościoła katolickiego. Alarmowali, że przyczyni się do dalszego pogłębienia problemu uzależnień od narkotyków.