Polamer Inc
Polvision

Prezydenci Trump i Duda podpisali deklarację o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Polski podpisali deklarację o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Do uroczystości doszło w środę czasie spotkania Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy w Białym Domu. Podpisaniu porozumienia towarzyszył przelot samolotów F-35 nad Białym Domem.

Stany Zjednoczone wyślą do Polski na trwałe tysiąc dodatkowych żołnierzy. Poinformował o tym w Białym Domu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Taki zapis znalazł się w podpisanej przez prezydentów USA i Polski umowie o współpracy wojskowej między Waszyngtonem a Warszawą.

Według umowy, w Polsce ma powstać nowoczesna infrastruktura na potrzeby amerykańskich żołnierzy. Chodzi o koszary, magazyny uzbrojenia, zaplecze medyczne i lądowiska. W Polsce ma też powstać baza logistyczna, która będzie kierować przerzutem wojsk USA w rejon ewentualnego konfliktu.

Prezydent Donald Trump powiedział w Białym Domu, że koszt inwestycji poniesie Polska. “Polska zapewni zakwaterowanie i infrastrukturę dla około tysiąca amerykańskich żołnierzy. Polski rząd stworzy te projekty. Nie zapłacą za nie Stany Zjednoczone, lecz Polska” - powiedział prezydent Trump.

Podpisane w Białym Domu porozumienie przewiduje też ulokowanie w Polsce nowego amerykańskiego dowództwa na poziomie dywizji. Współpracę mają także zacieśnić jednostki specjalne obu krajów, a w Polsce będzie utworzona jednostka amerykańskiego wywiadu, wyposażona w drony.

Prezydent Andrzej Duda mówił w Białym Domu, że chciałby, aby porozumienie było w przyszłości rozwijane. “Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo, mam nadzieję, rozwijała pod względem i ilości żołnierzy, ale także pod względem infrastrukturalnym" - powiedział prezydent.

"To jest bardzo ważne. Dziękuję też za tę decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce. To ma wielkie znaczenie nie tylko dla Polski, ale także dla naszej części Europy, dla Europy Środkowej, dla państw bałtyckich” - mówił Andrzej Duda.

Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce ma mieć charakter trwały. Nad szczegółami umowy mają teraz pracować wojskowi eksperci z obu krajów. Nowe decyzje mają wzmocnić bezpieczeństwo całego regionu ze względu na zagrożenie ze strony Rosji.

Obecnie nad Wisłą jest około 4-ech i pół tysiąca amerykańskich żołnierzy. Część z nich została wysłana na podstawie decyzji ze szczytu NATO z 2016 roku, a część na mocy decyzji poprzedniego prezydenta USA, Baracka Obamy. (IAR)