Polamer Inc
Polvision

8 tysięcy Polaków w USA planuje głosować w eurowyborach

Ponad 8 tysięcy Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych zarejestrowało się już (do środy) do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To ponad 3 tysiące więcej niż w wyborach europejskich w 2014 roku.

W wypowiedzi dla Polskiego Radia konsul RP w Waszyngtonie Aleksandra Krystek zwróciła uwagę, że liczba ta jeszcze wzrośnie, gdyż proces rejestracji wyborców głosujących za granicą trwa. "Rejestracji można dokonywać do czwartku, do północy czasu warszawskiego ( 5 po południu w Chicago). Zachęcamy do korzystania ze strony ewybory.msz.gov.pl, na której można zarejestrować się samodzielnie. Oczywiście przyjmujemy również zgłoszenia telefoniczne, faksowe, a także mailowe" - dodała konsul.

Obywatele polscy w Stanach Zjednoczonych będą mogli głosować w jednej z 16 komisji wyborczych. Zorganizowano je nie tylko w Chicago czy Nowym Jorku, ale również w mniejszych skupiskach Polonii, jak Floryda, Teksas czy Missouri. Ze względu na różnicę czasu Polacy w USA pójdą na wybory dzień wcześniej - w sobotę 25 maja.

Polonia głosuje na kandydatów z warszawskich list wyborczych. Frekwencja w wyborach europejskich wśród Polonii jest zwykle niższa niż w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. W wyborach do Sejmu i Senatu w 2015 roku głosowało 24 tysiące Polaków z USA. Polska należy do krajów pozwalających obywatelom przebywającym poza obszarem Unii głosować w wyborach do europarlamentu. Takiej możliwości nie mają obywatele Czech, Grecji, Włoch, Malty i Słowacji. (IAR)