Polamer Inc
Polvision

Lori Lightfoot zaprzysiężona na 56. burmistrza Chicago [wideo]

Lori Lightfoot została w poniedziałek przed południem zaprzysiężona na 56. burmistrza Chicago podczas ceremonii w Wintrust Arena w South Loop w centrum miasta. Zastąpi na tym stanowisku odchodzącego po dwóch kadencjach Rahma Emanuela.

Lightfoot stała się oficjalnie pierwszą w historii Chicago czarnoskórą kobietą na tym stanowisku. Jest także pierwszym burmistrzem reprezentującym otwarcie środowisko gejowskie.

W czasie ceremonii zaprzysiężona została także sekretarz miasta Anna Valencia (Latynoska) i miejska skarbnik-  Melissa Conyears-Ervin (Afroamerykanka). Tym samym najważniejsze stanowiska w administracji Chicago objęły kobiety wywodzące się z mniejszości. Zaprzysiężono także 12 nowych radnych wybranych w ostatnich wyborach.

Tradycyjnie w dniu inauguracji mieszkańcy Chicago będą mogli zwiedzać biuro burmistrza. Lori Lightfoot i jej żona, Amy Eshleman, będą obecne w ratuszu City Hall od godz. 2.00 po południu.

Lightfoot, była prokurator federalna i była przewodnicząca zarządu rady chicagowskiej policji, w drugiej turze wyborów przeprowadzonej 2 kwietnia zdecydowanie pokonała rywalkę Toni Preckwinkle, przewodniczącą Rady Powiatu Cook.