Polamer Inc
Polvision

Alabama zaostrzyła prawo aborcyjne. Gubernator podpisała ustawę

Gubernator stanu Alabama Kay Ivey podpisała w środę najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w kraju. Ustawa zakazuje przerywania aborcji niemal we wszystkich przypadkach.

"Dzisiaj podpisałam ustawę o ochronie życia na terytorium stanu Alabama. Została ona przyjęta przez przytłaczającą większość w obu izbach stanowego Kongresu. Dla licznych zwolenników tego aktu prawnego jest to potwierdzenie tego, że każde życie ludzkie jest bezcenne oraz, że jest darem Boga" - napisała w oświadczeniu gubernator.

We wtorek stosunkiem głosów 25 do 6 Senat Alabamy przyjął ustawę, a wcześniej stanowa Izba Reprezentantów. Na mocy tego prawa lekarzowi, który dokona zabiegu, może grozić do 99 lat więzienia. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której występuje poważne zagrożenie życia matki. Po długich sporach senatorowie nie wprowadzili wyjątku, dopuszczającego aborcję w przypadkach gwałtu i kazirodztwa.

Przeciwnicy restrykcyjnych przepisów zapowiadają zaskarżenie ustawy do sądu federalnego. Powołują się przy tym na wyrok Sądu Najwyższego z 1973 roku ws. Roe v. Wade, uznający aborcję za konstytucyjne prawo kobiety. Zwolennicy ustawy liczą na to, że trafi ona ponownie do Sadu Najwyższego, który wyda nową wykładnię konstytucji w sprawie aborcji.