Polamer Inc
Bilety . com

Ambasada USA w Warszawie rozpoczyna kampanię ws. Visa Waiver

Ambasada USA w Warszawie zachęca Polaków do występowania o wizy do Stanów Zjednoczonych. Dyplomaci twierdzą, że im więcej osób do jesieni otrzyma amerykańskie wizy, tym w rezultacie Polska będzie miała większe szanse, by dołączyć do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver. Im więcej bowiem osób będzie wnioskować o wizę, tym większa szansa, aby wskaźnik odmów spadł poniżej 3 procent, co jest progiem pozwalającym Polsce przystąpić do programu.

Ambasada USA w Warszawie w mediach społecznościowym opublikowała film, który promuje jej kampannię. Odsetek odmów jest przez władze Stanów Zjednoczonych liczony od października do września. W poprzednim okresie odsetek odmów dla Polaków wyniósł 4 procent. Jak mówi w filmie Abraham z amerykańskiego konsulatu, istnieje realna szansa na zejście poniżej 3 procent.

“Zostało nam jeszcze trochę czasu do września, aby obniżyć ten wskaźnik w tym roku. Im więcej kandydatów spełniających wymogi wystąpi o wizę lub o odnowienie wizy, tym większa szansa, że wspólnie osiągniemy cel” - dodaje dyplomata. Obecnie cena standardowej wizy turystycznej lub biznesowej do Stanów Zjednoczonych to 624 złote.

Kampanię zachęcającą Polaków do składania wniosków o wizy do Stanów Zjednoczonych od ubiegłego roku prowadzi koalicja sześciu polskich firm i instytucji, w tym Polskie Linie Lotnicze LOT, fundacja Teraz Polska oraz Instytut Myśli Schumana. Wizy dla Polaków do Stanów Zjednoczonych to od lat jeden z najbardziej drażliwych tematów w relacjach pomiędzy Warszawą a Waszyngtonem. Poprzednie polskie władze próbowały kilka lat temu wprowadzić Polskę do specjalnego programu Visa Waiver.

Pozwala on podróżować do USA bez wiz. Nie udało się to, gdyż zbyt wielu osobom amerykańskie władze musiały odmówić wiz, co nie pozwoliło Polsce przystąpić do programu. Teraz amerykańska ambasada w Warszawie ponowiła próbę. W ramach rozpoczętej dzisiaj kampanii dyplomaci namawiają Polaków, by występowali o wizy. (Twitter/IAR)