Polamer Inc
Bilety . com

Pożar katedry Notre Dame [wideo]

Strażacy poinformowali o opanowaniu pożaru katedry Notre Dame. Jak oświadczył przedstawiciel straży pożarnej Gabriel Plus pożar, który zniszczył część katedry Notre Dame został ugaszony. Jednak strażacy cały czas pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni. Gabriel Pluis dodał, że służby ratownicze będą nadal dogaszały niewielkie ogniska i ochładzały wodą gorące miejsca w tym elementy więźby dachowej i sprawdzały czy nie pojawia się tam ogień. 

Strażakom udało wynieść z zakrystii płonącej świątyni najcenniejsze przedmioty. Wnętrza wymagają ogromnej pracy renowacyjnej. Na szczęście udało się uchronić obydwie wieże z frontu świątyni, które już dosięgał ogień.

Prezydent Emmanuel Macron, który odwołał swoje wystąpienie telewizyjne oświadczył na dziedzińcu przed katedrą, że świątynia będzie odbudowana i, że zrobią to wszyscy razem.

Zapowiedział rozpisanie zbiórki na ten cel, która będzie prowadzona także poza granicami Francji. Jak podkreślił ma zamiar wezwać do pomocy utalentowanych ludzi i nie ma wątpliwości, że odpowiedzi będą liczne. I tak da się odbudować Notre Dame - powiedział prezydent. Prokuratura wszczęła dochodzenie mające wyjaśnić okoliczności w jakich doszło do wybuchu pożaru. Według wstępnych ustaleń strażaków stało się to w wyniku prac remontowych. Ich zdaniem ogień nie został celowo podłożony.

Świątynię i teren wokół ewakuowano. Policja apeluje o niezbliżanie się do katedry i o odblokowanie okolicznych ulic, by umożliwić dojazd wozom straży pożarnej.  

Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze: "To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko"- napisał Donald Trump.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła żal z powodu pożaru i nazwała Katedrę "symbolem europejskiej kultury".

W Katedrze jest 29 kaplic, jedna- od 1 grudnia 2018 roku, mieści kopię Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.