Polamer Inc
Polvision

Były szef koncernu Volkswagen z zarzutami

Były dyrektor generalny koncernu Volkswagen Martin Winterkorn został oskarżony o udział w aferze spalinowej. Prokuratura w Brunszwiku zarzuca mu poważne oszustwa i naruszenie prawa konkurencji.

Prokurator oskarża byłego dyrektora między innymi o zatajenie wiedzy o stosowaniu przez koncern Volkswagen nielegalnych manipulacji przy testach emisji spalin w silnikach wysokoprężnych.

Winterkorn, pomimo takiego obowiązku, nie poinformował o tym ani nabywców aut, ani odpowiednich władz w Europie i USA. Zgodnie z niemieckim kodeksem karnym oskarżonemu grozi do dziesięciu lat więzienia. Prokuratura wystawiła akt oskarżenia na podstawie zeznań byłego szefa koncernu, Jensa Hadlera, który zeznał, że Winterkorn wiedział o manipulacjach przy testach już w 2011 roku.

Razem z Martinem Winterkornem zarzuty usłyszało jeszcze czterech byłych menadżerów koncernu Volkswagen. Martin Winterkorn podobne zarzuty usłyszał w Stanach Zjednoczonych. Media twierdzą, że jednak nie stanie przed amerykańskim sądem, bowiem Niemcy nie wydają swoich obywateli. VW w związku z aferą spalinową do tej pory zapłacił 29 miliardów euro kary. (IAR)