Polamer Inc
Bilety . com

Nowa Zelandia: zarzut morderstwa dla sprawcy w ataku na meczety

Zatrzymany po ataku na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant usłyszał zarzut popełnienia morderstwa i został tymczasowo aresztowany. Nie złożył wniosku o zwolnienie za kaucją. Areszt przedłużono do 5 kwietnia, czyli do terminu następnej rozprawy.

Mężczyzna miał zostawić 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego przeprowadził ataki. Według tego manifestu, jest rasistą, wyznającym teorię o wyższości białej rasy oraz mającym wyraźnie antymuzułmańskie poglądy. Łącznie zatrzymano cztery osoby: trzech mężczyzn i jedną kobietę.

Ataku dokonano na dwa meczety. W meczecie na Deans Ave zginęło 41 osób, a na Linwood 7 osób. Jedna osoba zmarła w szpitalu. Jeden z napastników transmitował wideo z ataku. W Nowej Zelandii wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia. Przestrzeń powietrzna nad Christchurch pozostanie zamknięta do odwołania.

Podejrzane urządzenia, które funkcjonariusze znaleźli w pojazdach napastników, zostały zabezpieczone przez wojsko. "To to jeden z najczarniejszych dni dla Nowej Zelandii" - powiedziała premier Jacinda Ardern. (IAR)