Polamer Inc
Bilety . com

Czaputowicz: Polska konsekwentnie wzmacnia strategiczne partnerstwo z USA

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska konsekwentnie wzmacnia strategiczne partnerstwo z USA. Szef polskiej dyplomacji wygłosił w czwartek w Sejmie informację o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska konsekwentnie wzmacnia strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi.

Podkreślił, że strategiczne partnerstwo Polski z USA stanowi znaczący składnik wspólnoty transatlantyckiej. Szef resortu dodał, że Polska jest przekonana, iż utrzymanie silnych więzi transatlantyckich leży w interesie wszystkich państw. "Polska jest zdecydowanym orędownikiem dialogu w sytuacji zróżnicowanych stanowisk wśród partnerów wspólnoty" - mówił minister. Podkreślił, że różne stanowiska państw wynikają z odmiennych uwarunkowań, oceń, doświadczeń.

Minister powiedział, że Polska jest przykładnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jacek Czaputowicz poinformował, że w tym roku planowane są wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Będą one miały charakter gospodarczy.

Minister spraw zagranicznych zapewnił, że nie będzie można domagać się restytucji mienia żydowskiego w Polsce na podstawie amerykańskiej ustawy Just act 447. Jacek Czaputowicz podkreślił, że ustawa ta jest wewnętrznym prawem Stanów Zjednoczonych i nie rodzi obowiązków dla innych państw. "W szczególności nie stanowi podstawy prawnej wysuwania roszczeń prawnych w stosunku do mienia w Polsce, które zostało odebrane przez nazistowskie Niemcy, sowiecką Rosję w czasie II wojny światowej oraz władze komunistyczne po jej zakończeniu" - przekonywał minister.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że Polska chce dobrych relacji z Izraelem, ale nie godzi się na niesprawiedliwe oskarżenia ze strony polityków tego kraju. Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska chce rozmawiać z Izraelem zarówno o współczesności, jak i historii, ale w duchu wzajemnego szacunku i bez powielania stereotypów.

Wystąpienia szefa polskiej dyplomacji słuchał w Sejmie m.in. prezydent Andrzej Duda. Po przemówieniu ministra odbędzie się debata, w której szef resortu spraw zagranicznych będzie odpowiadał na pytania posłów. Szef dyplomacji co roku wygłasza w Sejmie wystąpienie, w którym przedstawia osiągnięcia i priorytety polskiej polityki zagranicznej. (IAR)