Polamer Inc
Polvision

Zmarła Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat

Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna miała 85 lat. O jej śmierci na Facebooku poinformował reportażysta Mariusz Szczygieł, a także Teatr Syrena, z którym Zofia Czerwińska była związana ponad 20 lat.

"Pani Zosiu! Nie możemy w to wciąż uwierzyć. Wiemy jedno, my nigdy Pani nie zapomnimy..." - napisał na Facebooku zespół teatru. Informację potwierdził też kierownik koordynacji pracy artystycznej Teatru Syrena Łukasz Mitka.

Zofia Czerwińska była jedną z najbardziej popularnych polskich aktorek, w dorobku artystycznym miała około 150 ról i epizodów. Widzowie pokochali ją za postać Balcerkowej z serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei. Stworzyła też niezapomniane kreacje w serialach "Czterdziestolatek", "Daleko od szosy", "Tygrysy Europy" oraz "Świat według Kiepskich". Grała w komediach "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego, "Rejs" Marka Piwowskiego oraz "Poszukiwany - poszukiwana" i "Miś" Stanisława Barei.

Wystąpiła między innymi w obrazach: "Och, Karol !" Romana Załuskiego, "Złoto dezerterów" Janusza Majewskiego, "Lalka" Ryszarda Bera, a także w "Pianiście" Romana Polańskiego. Starsi widzowie pamiętają Zofię Czerwińską ze znanych seriali telewizyjnych dla młodzieży, jak "Przygody psa Cywila", "Paragon gola" oraz "Wakacje z duchami". Aktorka była związana z estradą i scenami teatralnymi, między innymi w Gdańsku i Olsztynie, grała w Teatrze Telewizji.

Ponad 20 lat występowała na deskach warszawskiego Teatru Syrena. Była laureatką Kryształowego Granata, przyznanego jej, jako najlepszej aktorce komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2003 roku. PIęć lat później została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Po ukończeniu krakowskiej PWST, w 1957 roku debiutowała na scenie. Na dużym ekranie pojawiła się w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, w roli barmanki. Także - barmankę - zagrała w "Popiele i diamencie".

W latach 1957-1958 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, później w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, a następnie w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. W 1979 roku związała się z Syreną w Warszawie. Zofia Czerwińska angażowała się w działania społeczne na rzecz praw zwierząt, biorąc udział w kampaniach i występując w mediach. (IAR)