Polamer Inc
Bilety . com

Syria: rozpoczęcie ofensywy przeciwko Państwu Islamskiemu

Oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych wspierane przez Stany Zjednoczone rozpoczynają "decydującą ofensywę" przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu we wschodniej Syrii, przy granicy z Irakiem. Rzecznik SSD Mustafa Bali poinformował na Twitterze, że celem ofensywy jest odbicie z rąk terrorystów wsi Baghouz.

Kilka dni temu temu amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że tereny kontrolowane jeszcze przez ISIS zostaną wyzwolone prawdopodobnie w tym tygodniu. Amerykanie twierdzą, że islamiści zostali już całkowicie pokonani, a teraz kontrolują zaledwie około 50 kilometrów kwadratowych Syrii.

Państwo Islamskie czyli grupa radykalnych islamistów w połowie 2014 roku przejęła kontrolę nad częścią terenów w Iraku i w Syrii. Fanatycy porywali i mordowali ludność cywilną, sprzedawali kobiety na targach niewolników i przetrzymywali dziennikarzy i pracowników organizacji pomocowych.

Po kilku latach walk kurdyjskim i irackim żołnierzom udało się pokonać ISIS, także dzięki wsparciu międzynarodowej koalicji pod wodzą Amerykanów, która bombardowała tereny zajęte przez radykałów. Oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych są obecnie główną siłą walczącą z tak zwanym Państwem Islamskim w tym kraju. (IAR)