Polamer Inc
Polvision

Huawei zwolnił zatrzymanego przez ABW pracownika

maniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego dwóch mężczyzn, Chińczyka Wanga Weijing'a i byłego funkcjonariusza ABW, podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi. Huawei przekazał także, że to o co jest oskarżony ich były pracownik nie ma związku z działalnością firmy.

Podejrzani - obywatele Polski i Chin - usłyszeli zarzuty dotyczące szpiegostwa przeciwko państwu polskiemu i zostali aresztowani na 3 miesiące. Drugi z zatrzymanych to Piotr D., były wysoki funkcjonariusz ABW.

Chiński rządowy dziennik "Global Times" pisze, że „Polska przegra, jeśli w kwestii Huawei pójdzie w ślady Stanów Zjednoczonych”. To tytuł artykułu, opublikowanego w sobotę w internetowym wydaniu gazety. Publikacja stanowi komentarz do zatrzymania w Polsce chińskiego pracownika koncernu Huawei, którego podejrzewa się o szpiegostwo.

„Global Times” to chiński dziennik uznawany za propagandową tubę władz, często prezentujący nacjonalistyczne opinie. Dziennik publikuje artykuł oparty na komentarzach chińskich ekspertów. Zhao Junjie z Chińskiej Akademii Nauk uważa, że jeśli „Polska chce naruszyć relacje z Chinami w związku z koncernem Huawei, (…) będzie największym przegranym”.

Ekspert ostrzega Polskę, że w takiej sytuacji Chiny mogą użyć np. instrumentów handlowych, co można odczytać jako groźbę odwetu gospodarczego. Według Zhao Polska nie powinna być „zbyt blisko” USA, w szczególności w kwestii Huawei. Dziennik cytuje też anonimowych Chińczyków, pracujących w Warszawie, którzy areszt pracownika Huawei uważają za „bezpodstawny”. (IAR)