Polamer Inc
Bilety . com

Prezydent Trump na razie nie wprowadzi stanu nadzwyczajnego

Ponad 800 tysięcy pracowników federalnych nie otrzymało w piątek wynagrodzenia z powodu sporu politycznego o budowę muru na południowej granicy. Prezydent Donald Trump zapewnia, że urzędnicy otrzymają należne pensje po zakończeniu trwającego obecnie częściowego paraliżu administracji.

Już 21. dzień nie funkcjonuje część administracji państwowej i służb federalnych. Dziś 420 tysięcy urzędników pracujących bezpłatnie i 380 tysięcy wysłanych na przymusowe urlopy nie dostało wypłat. Prezydent Donald Trump zapewnił ich, że ostatecznie otrzymają należne wynagrodzenia. „Właśnie Kongres uchwalił ustawę, którą zamierzam podpisać, że każdy otrzyma należne wypłaty jak to wszystko się skończy” - powiedział.

Donald Trump wyraził przekonanie, że wielu pracowników federalnych popiera jego stanowisko w sprawie muru na granicy z Meksykiem. To właśnie brak zgody Demokratów na sfinansowanie jego budowy sprawił, że prezydent nie podpisał prowizorium budżetowego, co doprowadziło do zawieszenia funkcjonowania wielu służb państwowych i urzędów.

Są wśród nich: administracja Parków Narodowych, NASA, duża część ministerstwa rolnictwa i mieszkalnictwa a nawet urząd obsługujący pracę Białego Domu. Spór nie dotyka służb wyższej użyteczności publicznej takich jak wojsko, FBI, sądy czy kontrola ruchu lotniczego. (IAR)