Polamer Inc
Polvision

Fiat Chrysler zawarł ugodę z rządem USA

Firma Fiat Chrysler zawarła z rządem ugodę w skandalu zwanym "dieselgate". Porozumienie przewiduje, że koncern motoryzacyjny zapłaci ponad pół miliarda dolarów na odszkodowania i naprawy aut z silnikami diesla, które nie spełniały norm emisji spalin a zostały dopuszczone do ruchu.

W latach 2014-2016 firma Fiat Chrysler wypuściła na rynek dwa modele samochodów z silnikami diesla - Jeep Grand Cherokee oraz RAM1500. Auta te przeszły testy emisji spalin dzięki specjalnemu oprogramowaniu fałszującemu wyniki pomiarów. W rzeczywistości ilość spalin emitowanych przez te auta znacznie przekraczała dopuszczalne normy.

Fiat Chrysler przyznał się do oszustwa i zgodził dokonać naprawy 100 tysięcy aut z silnikami diesla sprzedanych w Stanach Zjednoczonych, co będzie kosztować 185 milionów dolarów. Koncern zapłaci też karę za naruszenie norm ochrony środowiska w wysokości 330 miliardów karę. Jedna czwarta trafi do stanu Kalifornia.

"Ta sprawa pokazuje, że firmy rażąco naruszające prawo ponoszą poważne konsekwencje" - oświadczył prokurator federalny Jesse Panuccio podkreślając, że kara finansowa zostanie przeznaczona na ochronę środowiska naturalnego. Fiat Chrysler jest kolejnym koncernem, który zostaje ukarany za fałszowanie testów emisji spalin w samochodach silnikami diesla w USA. Podobne praktyki kosztowały niemiecki koncern Volkswagen 15 miliardów dolarów. (IAR)