Polamer Inc
Bilety . com

Orędzie prezydenta Trumpa poświęcone bezpieczeństwu granicy [WIDEO]

Prezydent Donald Trump  wygłosił we wtorek wieczorem orędzie do narodu poświęcone kryzysowi humanitarnemu i bezpieczeństwu na granicy z Meksykiem. W czwartek Trump planuje osobiście odwiedzić południową granicę – zapowiedział Biały Dom.

W telewizyjnym orędziu wygłoszonym z Gabinetu Owalnego Donald Trump przekonywał, że napływ nielegalnych migrantów zagraża bezpieczeństwu Amerykanów i powoduje kryzys humanitarny. Prezydent USA zarzucił Demokratom, że ze względów politycznych odmawiają sfinansowania muru na granicy z Meksykiem.

Demokraci przekonują, że kryzys związany z budową muru został sztucznie wywołany przez prezydenta. Kontrolujący Izbę Reprezentantów Demokraci odrzucili postulat Donalda Trumpa przeznaczenia 5 miliardaów 700 milionów dolarów na budowę bariery na granicy z Meksykiem.

Prezydent nie zgodził się więc na prowizorium budżetowe, co spowodowało częściowe zawieszenie pracy administracji federalnej. W telewizyjnym orędziu tłumaczył, że sytuacja jest nadzwyczajna i wskazywał na wysokie koszty ekonomiczne i społeczne nielegalnej imigracji.

„Ile jeszcze amerykańskiej krwi zostanie przelanej zanim Kongres wykona swoje zadanie” - mówił Donald Trump wymieniając długą listę morderstw popełnionych przez nielegalnych imigrantów. Prezydent USA wypomniał Demokratom, że w przeszłości popierali budowę muru na granicy z Meksykiem ale zmienili zdanie po jego zwycięstwie wyborczym.

W osobnym wystąpieniu Demokraci, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer, oskarżyli Donalda Trumpa o to, że sam wywołał kryzys by spełnić swoją główną obietnicę wyborczą. Senator Schumer dał do zrozumienia, że prezydent na budowę muru pieniędzy nie dostanie. „Symbolem Ameryki powinna być Statua Wolności a nie dziewięciometrowy mur” - powiedział senator argumentując, że ogrodzenie na granicy byłoby kosztowne i nieskuteczne. Demokraci wezwali prezydenta by odblokował działalność administracji państwowej.