z ostatniej chwili:
  • Odnaleziono zwłoki poszukiwanego od tygodnia 5-latka z Crystal Lake. Rodzice oskarżeni o morderstwo
Polamer Inc
Bilety . com

Duda: prezydentura H.W. Busha przypadła na czasy przełomu

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Waszyngtonie, że ma do byłego prezydenta George'a H.W. Busha ogromny sentyment. Prezydent wspominał wizytę prezydenta USA w Polsce, w Krakowie w 1987 roku. "To był powiew wolności" - dodał Andrzej Duda. Polski prezydent, który przybył na uroczystości pożegnalne prezydenta USA, powiedział dziennikarzom, że polityka George'a H.W. Busha przypadła na czasy przełomu w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Cieszę się, że będę mógł reprezentować tutaj Polskę. To była administracja Ronalda Regana, która doprowadziła do przełomu w Europie, George Bush w czasie swojej prezydentury kontynuował tę politykę i trzeba mu za to podziękować" - dodał. Prezydent powiedział, że obecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy na pogrzebie George'a H.W. Busha jest dla niego oczywista.

Jak dodał Andrzej Duda, lot do USA przebiegał spokojnie, a w samolocie z byłym prezydentem nie rozmawiał długo. "To był lot nocny. Proszę wziąć pod uwagę, że byliśmy zmęczeni i znaczącą część lotu przespaliśmy. Ale obyło się bez turbulencji" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent Andrzej Duda i były prezydent Lech Wałęsa wezmą udział w głównej części uroczystości pożegnalnych zmarłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na nabożeństwie żałobnym w Waszyngtonie będa obecni politycy i dyplomaci z całego świata.W związku z uroczystościami w Stanach Zjednoczonych obowiązuje dziś żałoba narodowa. Po uroczystościach trumna z ciałem zmarłego zostanie przetransportowana do Teksasu. W czwartek rano w Kościele Episkopalnym św. Marcina w Houston odbędzie się kolejne nabożeństwo żałobne. Po nim nastąpi pogrzeb George'a H. W. Busha. Zmarły spocznie na terenie prezydenckiej biblioteki swego imienia w miejscowości College Station. Ta ceremonia ma mieć charakter prywatny. (IAR)