Polamer Inc
Bilety . com

Państwowe uroczystości pogrzebowe George'a H.W. Busha (WIDEO)

W Waszyngtonie zakończyły się państwowe uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a H.W. Busha. Trumna z ciałem 41. prezydenta rano została w asyście wojskowej wyprowadzona z Kapitolu, gdzie przez ostatnie dni była wystawiona na widok publiczny. Na cześć zmarłego przywódcy oddano salwy honorowe.

Prezydencka kawalkada dotarła następnie do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego. Następnie odbyła się ceremonia przywitania trumny celebrowana przez duchownych.

Katedra od samego rana zapełniała się zaproszonymi gośćmi. Przybył prezydent Donald Trump i Pierwsza Dama Melania, a także byli prezydenci- Jimmy Carter, Bill Clinton oraz Barack Obama. W nabożeństwie wzięło udział około 3 tysięcy zaproszonych osób. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Wraz z nim - na zaproszenie rodziny Busha seniora - przybył były prezydent Lech Wałęsa.

Mowę pogrzebową wygłosiły cztery osoby: syn zmarłego - były prezydent George W. Bush, premier Kanady w czasie prezydentury Busha seniora Brian Mulroney, prezydencki historyk Jon Meacham oraz były senator Alan Simpson.

Po uroczystościach trumna z ciałem zmarłego zostanie przetransportowana do Teksasu. W czwartek rano w Kościele Episkopalnym św. Marcina w Houston odbędzie się kolejne nabożeństwo żałobne. Po nim nastąpi pogrzeb George'a H. W. Busha. Zmarły spocznie na terenie prezydenckiej biblioteki swego imienia w miejscowości College Station. Ta ceremonia ma mieć charakter prywatny.