Polamer Inc
Polvision

Pentagon przedłuża stacjonowanie wojska na granicy z Meksykiem

Sekretarz obrony Jim Mattis zaaprobował wniosek o przedłużenie rozmieszczenia wojsk na granicy USA z Meksykiem do końca stycznia - poinformował jeden z urzędników. Według wcześniejszych informacji, wojska miały stacjonować tam do 15 grudnia.

Ponad tydzień temu Stany Zjednoczone porozumiały się z Meksykiem w sprawie karawany migrantów, którzy chcą przekroczyć amerykańską granicę. Meksyk zobowiązał się do współpracy przy uszczelnieniu amerykańskiej granicy. Migranci, ubiegający się o prawo przedostania się na terytorium Stanów Zjednoczonych, będą oczekiwać na terenie Meksyku.

Amerykańskie sądy będą z kolei rozpatrywać ich wnioski azylowe. Nad realizacją porozumienia będzie czuwała administracja meksykańskiego prezydenta-elekta Andresa Manuela Lopeza Obradora. Karawana migrantów to kilkutysięczna grupa osób z krajów Ameryki Łacińskiej, które w Tijuanie - na północy Meksyku - oczekują na wpuszczenie do Stanów Zjednoczonych.

W związku z obawami, że spróbują oni nielegalnie przedostać się przez granicę, prezydent Donald Trump wysłał w ten rejon kilka tysięcy żołnierzy. (IAR)