Polamer Inc
Bilety . com

Bruksela: Pompeo ostrzega Rosję (WIDEO)

Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu o likwidacji pocisków średniego zasięgu w ciągu 60 dni, jeśli Rosja nie przestanie go łamać. Poinformował o tym we wtorek  sekretarz stanu Mike Pompeo w Brukseli po pierwszym dniu narady ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

"Stany Zjednoczone wciąż mają nadzieję, że nasze relacje z Rosja mogą ulec poprawie. To powiedziawszy, teraz ciężar spoczywa na Rosji , by doprowadzić do zmiany sytuacji. Tylko Rosjanie mogą uratować ten traktat. Jeśli Rosja przyzna się do łamania jego zapisów i w sposób pełny i przejrzysty zastosuje się do niego, przyjmiemy z zadowoleniem taki rozwój wydarzeń" - dodał.

We wtorek Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy oficjalnie oskarżył Rosję o łamanie zapisów traktatu z 1987 roku. Ministrowie spraw zagranicznych NATO-wskich krajów napisali w oświadczeniu, że Moskwa rozwinęła system rakietowy, który stanowi poważne zagrożenie dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Szef Sojuszu powiedział, że Rosja ma ostatnią szansę, by zastosować się do traktatu. „Jeśli Rosja nie zmieni zachowania, będziemy musieli się nauczyć żyć bez traktatu” - dodał Jens Stoltenberg. (IAR)