Polamer Inc
Polvision

Dymisja prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa

Na prośbę Donalda Trumpa do dymisji podał się w środę prokurator generalny Jeff Sessions. W przeszłości prezydent wielokrotnie krytykował Sessionsa za to, że oddał nadzór nad rosyjskim śledztwem swemu zastępcy Rodowi Rosensteinowi. Od kilku tygodni w Waszyngtonie spekulowano, że po wyborach parlamentarnych prezydent Trump zdymisjonuje Jeffa Sessionsa.

Tak się rzeczywiście stało. W środę rano do prokuratora generalnego zatelefonował szef personelu Białego Domu John Kelly i przekazał mu prośbę prezydenta o rezygnację ze stanowiska. Kilka godzin później Sessions podał się do dymisji. „Od chwili zaprzysiężenia przychodziłem do pracy w Departamencie Sprawiedliwości zdeterminowany wykonywać swoje obowiązki i służyć krajowi” - napisał w liście do prezydenta Trumpa.

Po objęciu stanowiska Jeff Sessions formalnie wycofał się z nadzoru nad rosyjskim śledztwem prowadzonym przez prokuratora Roberta Muellera. Uzasadnił to potencjalnym konfliktem interesów ponieważ w okresie objętym dochodzeniem pracował w sztabie wyborczym Donalda Trumpa.

Prezydent USA publicznie krytykował Sessionsa za tę decyzję. Politycy partii demokratycznej wyrażają obawy, że dymisja prokuratora generalnego może być próbą przejęcia przez Donalda Trumpa kontroli nad rosyjskim śledztwem. Według nieoficjalnych informacji nadzór nad dochodzeniem ma przejąć dotychczasowy szef gabinetu Sessionsa Maththew Whitaker, któremu prezydent USA powierzył tymczasowe kierowanie prokuraturą generalną. (IAR)