Polamer Inc
Bilety . com

W Senacie projekt ustawy na rzecz dywersyfikacji źródeł energii w Europie Środkowo-wschodniej

Senatorzy Chris Murphy i Ron Johnson zaprezentowali projekt ustawy, przewidującej udzielenie Europie pomocy w dywersyfikacji źródeł energii i "przeciwstawieniu się wpływom Rosji". Pomoc miałaby wynieść miliard dolarów i być skierowana na inwestycje w strategicznie ważne projekty energetyczne w środkowej i wschodniej Europie.

"Rosja wykorzystuje swoją dominującą pozycję na europejskim rynku, a także korupcję, łapówkarstwo i propagandę, aby podważyć zachodnie instytucje", napisał na swojej stronie Chris Murphy. "Zainwestowaliśmy miliardy w umocnienie militarnej obecności we Wschodniej Europie, ale nie powinniśmy zapominać o groźnych konsekwencjach energetycznego uścisku Rosji" - dodał demokratyczny senator z Connecticut .

Rozłożony na lata 2019-2023 projekt przewiduje wsparcie Agencji Handlu i Rozwoju oraz innych amerykańskich agencji dla prywatnych inwestorów działających w branży energetycznej. Zakłada między innymi inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu ziemnego, kolektory czy zbiorniki. "Realizując ważne strategicznie projekty możemy przełamać kontrolę Putina nad Europą i przyczynić się do powstania miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych" - napisał Chris Murphy.

Amerykańska administracja wielokrotnie wyrażała swój negatywny stosunek między innymi wobec projektu NordStream 2. W maju Donald Trump zagroził firmom uczestniczącym w jego realizacji amerykańskimi sankcjami. Podczas wrześniowego spotkania z Andrzejem Dudą podtrzymał swój negatywny stosunek wobec rosyjsko-niemieckiej inwestycji. (iar)