Polamer Inc
Polvision

Trump żąda od Arabii Saudyjskiej wyjaśnień ws zaginionego dziennikarza

Prezydent Donald Trump zażądał od Arabii Saudyjskiej wyjaśnień w sprawie zaginięcia saudyjskiego dziennikarza Dżamala Khashoggiego, który ma prawo stałego pobytu w USA. Władze tureckie podejrzewają, że został zamordowany po tym, jak wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Prezydent Donald Trump powiedział dziennikarzom, że rozmawiał o tej sprawie "więcej niż raz" z przedstawicielami saudyjskich władz, na "najwyższym szczeblu". "Jesteśmy bardzo rozczarowani tym, co się dzieje. Nie podoba nam się to i zamierzamy dojść do sedna sprawy" - zapowiedział amerykański prezydent.

Arabia Saudyjska jest jednym z kluczowych sojuszników i partnerów Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy. Dżamal Khashoggi w ostatnich miesiącach krytykował w swoich artykułach władze saudyjskie. Między innymi za to miał zostać zamordowany - jak twierdzą tureckie media - przez agentów saudyjskiego wywiadu. Arabia Saudyjska uznała takie zarzuty za kłamstwo i zgodziła się na przeszukanie placówki.

Dżamal Khashoggi uważany jest za jednego z najbardziej prominentnych dziennikarzy z Arabii Saudyjskiej. Przez wiele lat pracował w kraju i był blisko związany z rodziną królewską. Kiedy aresztowano wielu jego znajomych, on sam wyjechał na emigrację. Dziennikarz pisał m.in. do amerykańskiego dziennika “The Washington Post”. (IAR)