Polamer Inc
Bilety . com

Tureckie media publikują informacje ws zaginionego dziennikarza

Tureckie media publikują kolejne materiały związane z zaginięciem saudyjskiego dziennikarza w Stambule. Chodzi o wpływowego publicystę, który w ostatnich miesiącach krytykował władze Arabii Saudyjskiej. Turcja twierdzi, że mężczyzna został zamordowany w saudyjskim konsulacie.

Tureckie prorządowe media opublikowały kolejne informacje, które mają wskazywać, że saudyjski dziennikarz został zamordowany przez agentów służb specjalnych Arabii Saudyjskiej w Turcji. Związana z władzami w Ankarze gazeta “Daily Sabbah” opublikowała nazwiska 15 osób.

Gazeta twierdzi, że ta właśnie grupa przyleciała do Stambułu 2 października i kilka godzin później wyleciała z Turcji. To właśnie tego dnia saudyjski dziennikarz zaginął. Z kolei państwowa turecka telewizja pokazała film z kamer przemysłowych, na którym widać, jak kolumna samochodów, w tym czarny van, podjeżdża do budynku konsulatu w Stambule. W innym fragmencie filmu widać grupę mężczyzn, przekraczających posterunek graniczny na lotnisku Ataturka w Stambule.

Ponad tydzień temu mieszkający na emigracji w Stanach Zjednoczonych dziennikarz Dżamal Khashoggi przyjechał do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Po wejściu do budynku mężczyzna zaginął, a tureckie władze jak i przyjaciele dziennikarza twierdzą, że został zamordowany w placówce.

Arabia Saudyjska uznała takie zarzuty za kłamstwo i zgodziła się na przeszukanie placówki. Dżamal Khashoggi uważany jest za jednego z najbardziej prominentnych dziennikarzy z Arabii Saudyjskiej. Przez wiele lat pracował w kraju i był blisko związany z rodziną królewską. Kiedy aresztowano wielu jego znajomych, on sam wyjechał na emigrację. Dziennikarz pisał m.in. do prestiżowego dziennika “The Washington Post”. (IAR)