Polamer Inc
Polvision

W Białym Domu ceremonia zaprzysiężenia sędziego Kavanaugha

W Białym Domu w poniedziałek odbyła się ceremonia zaprzysiężenia Bretta Kavanaugha na sędziego Sądu Najwyższego USA. Podczas uroczystości prezydent Donald Trump przeprosił Kavanaugha za to, co spotkało go podczas zatwierdzania jego nominacji. Sędzia zapowiedział, że podczas sprawowania funkcji będzie niezależny i ponadpartyjny.

Brett Kavanaugh został formalnie zaprzysiężony podczas prywatnej ceremonii w sobotę, kilka godzin po zatwierdzeniu przez Senat. W poniedziałek w Białym Domu odbyło się tak zwane zaprzysiężenie ceremonialne z udziałem sędziów Sądu Najwyższego, polityków, mediów i prezydenta.

Nawiązując do oskarżeń o napastowanie seksualne, jakie padły pod adresem sędziego, Donald Trump zaczął ceremonię od przeprosin. „W imieniu narodu chciałem przeprosić Pana i pańską rodzinę za ogromny ból i cierpienie, jakie musieliście znosić” - mówił amerykański prezydent.

Brett Kavanough dziękował Donaldowi Trump[owi za wsparcie. Podkreślił, że zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim ciąży. „Każdy Amerykanin może być pewny mojej niezależności i bezstronności, będę wierny zasadzie równości wobec prawa” - zapewnił Brett Kavanaugh.

Sąd Najwyższy USA składa się z 9 sędziów wybieranych na dożywotnie kadencje. Nominowani są przez prezydenta i zatwierdzani przez Senat, ale po złożeniu przysięgi są nieodwoływalni, co gwarantuje ich niezależność. Brett Kavanaugh zajmie miejsce sędziego Anthony’ego Kennedy’ego, który sam w wieku 82 lat postanowił przejść na emeryturę. (IAR)