Polamer Inc
Polvision

Generał Ścibor Rylski spoczął na cmentarzu Powązkowskim

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski został pochowany na warszawskich Powązkach. Zmarłego pożegnali: rodzina, przyjaciele, powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz i mieszkańcy Warszawy. Urnę z prochami generała złożono do rodzinnego grobu.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska podczas mszy pogrzebowej powiedziała, że bohaterstwo zmarłego przejawiało się nie tylko w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego, ale również po wojnie. Halina Jędrzejewska podkreśliła, że Zbigniew Ścibor-Rylski (pseudonim Motyl) posiadał rzadko spotykaną cechę - kochał ludzi.

Prezydent w liście do uczestników pogrzebu napisał, że generał należał do ostatnich przedstawicieli pokolenia odrodzonej Polski. Andrzej Duda wspomniał, że generał walczył z niemieckim agresorem zarówno podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, jak i w trakcie Powstania Warszawskiego.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że generał Zbigniew Ścibor-Rylski jako pierwszy publicznie przeprosił ludność cywilną za dramat powstania warszawskiego. Dodała, że generał był przeciwnikiem niestosownych zachowań podczas obchodów. Podczas uroczystości pogrzebowych prezydent Warszawy zwróciła uwagę, że do końca życia nie dokończono procesu lustracyjnego Ścibora-Rylskiego wszczętego przez IPN.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat. Zbigniew Ścibor-Rylski pseudonim "Motyl" urodził się 10 marca 1917 roku we wsi Browki na kresach w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Armii Krajowej, prezesem Związku Powstańców Warszawskich, członkiem grupy inicjatywnej Muzeum Powstania Warszawskiego, kawalerem Krzyża Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą "Polonia Restituta".