Polamer Inc
Bilety . com

Maria Skłodowska-Curie kobietą wszech czasów wg. czytelników magazynu BBC History

Maria Skłodowska-Curie kobietą wszech czasów według czytelników magazynu BBC History. Polska podwójna noblistka wygrała w plebiscycie na najbardziej wpływową kobietę w historii. Najpierw dziesięć historyczek wytypowało sto nazwisk, a w kolejności - w drodze głosowania - uporządkowali je czytelnicy.

"Jej wkład w naukę usprawnił choćby leczenie raka, ta kwestia dotyka przecież tak wielu ludzi i dzisiaj" - tłumaczyła Polskiemu Radiu Charlotte Hodgman, wicenaczelna czasopisma i pomysłodawczyni plebiscytu. "Osoby, które zajęły czołowe miejsca, poświęcały się właśnie takim wielkim ideom. Wszystkie ukształtowały świat, w którym dziś żyjemy. To coś, co je łączy" - podkreśliła dziennikarka.

Pierwszą piątkę uzupełniają Rosa Parks - bojowniczka o równouprawnienie rasowe w Stanach Zjednoczonych, Emmeline Panhurst - brytyjska sufrażystka, Ada Lovelace - matematyczka uznawana za pierwszą w historii programistkę i Rosalind Franklin, która odegrała kluczową rolę w opisaniu struktury DNA jako podwójnej helisy. W rankingu uhonorowano też między innymi Matkę Boską, Jane Austen i ksieżną Dianę. BBC History to brytyjski magazyn, którego celem jest popularyzowanie historii. (IAR)