Polamer Inc
Polvision

Pogrzeb kapitana Tadeusza Terlikowskiego z Dywizjonu 303

W Chicago odbędzie się w piątek (9:00 rano) pogrzeb kapitana Tadeusza Terlikowskiego. Zasłużony weteran, który podczas II wojny światowej walczył jako lotnik-mechanik w Dywizjonie 303, zmarł we wtorek. Miał 100 lat.

Uroczystości rozpoczną się od pożegnania zmarłego w Domu Pogrzebowym Schielka Addison Street Funeral Home przy 7710 W Addison St. w Chicago. O godz.9.30 rano zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa w kościele św. Franciszka Borgiasza (St. Francis Borgia) przy 8033 W Addison St. w Chicago. Złożenie ciała nastąpi na cmentarzu Maryhill w Niles. Mieści się tam kwatera, gdzie spoczywają osoby zasłużone dla Polski i Polonii.

Tadeusz Terlikowski urodził się w 1917 roku w Bacewiczach, na terenie obecnej Białorusi. Od pierwszych dni II wojny światowej walczył w obronie Polski. Po ewakuacji do Francji, służył w 145. Polskim Dywizjonie w Lyonie. Kolejnym wojennym przystankiem Polaka była Wielka Brytania, gdzie trafił do Dywizjonu 303.

Brał udział w Bitwie o Anglię oraz inwazji na Normandię. Po wojnie Tadeusz Terlikowski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Przez lata działał w organizacjach polonijnych, w tym w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Za służbę Polsce był wielokrotnie odznaczany, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.