Polamer Inc
Polvision

Tajlandia: W jaskini muzeum akcji ratunkowej (WIDEO)

Dwunastu chłopców uratowanych po ponad dwóch tygodniach z zalanej jaskini na północy Tajlandii oraz towarzyszący im trener powracają do zdrowia. Szef akcji ratunkowej zapowiedział, że w kompleksie jaskiń Tham Luang w przyszłości powstanie muzeum, poświęcone dramatycznej akcji ratunkowej.

Narongsak Osotthankorn, który kierował operacją wyprowadzania członków młodzieżowej drużyny piłkarskiej na powierzchnię chce, aby jaskinia Tham Luang stała się muzeum poświęconym jednej z najtrudniejszych akcji ratowniczych na świecie. W jej trakcie zginął pochodzący z Tajlandii płetwonurek, który brał udział w operacji przygotowywania korytarzy do ewakuacji chłopców.

Lokalne władze chcą, aby jaskinia stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Tajlandii. Tymczasem premier Tajlandii Prayut Chan-o-cha oświadczył, że u wejścia do jaskini powstaną specjalne zabezpieczenia, które mają nie dopuścić do podobnej tragedii w przyszłości. Od dziś kompleks jaskiń Tham Luang ma być zamknięty do odwołania. Przed jaskinią umieszczone mają być też ostrzeżenia dotyczące możliwości zalania jej korytarzy w porze deszczowej.