Polamer Inc
Polvision

Korea Południowa chce rozmawiać z USA o kosztach utrzymania armii

Korea Południowa będzie rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi o kwestii podziału kosztów obecności amerykańskich żołnierzy na Półwyspie Koreańskim - poinformowały władze w Seulu. Ze względu na wysokie koszty Stany Zjednoczone zawiesiły bowiem wspólne manewry wojskowe, które regularnie przeprowadzano z siłami południowokoreańskimi.

Południowokoreańskie MSZ poinformowało, że w najbliższą środę i czwartek w Seattle dojdzie do spotkania delegacji obu państw i rozmów dotyczących kosztów amerykańskiej obecności wojskowej na Półwyspie Koreańskim. W Korei Południowej stacjonuje 28 500 żołnierzy sił Stanów Zjednoczonych.

Jak podaje Agencja Yonhap, w zatwierdzonym w tym roku pięcioletnim planie Korea Południowa przeznaczy na ten cel 850 milionów dolarów. Podczas szczytu w Singapurze w ubiegłym miesiącu prezydent Donald Trump ogłosił wstrzymanie regularnych manewrów wojskowych sił Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych na Półwyspie ze względu na duże koszta, a także gwałtowny sprzeciw Korei Północnej, z którą obydwa państwa starają się znormalizować relacje.

Porozumienie dotyczące podziału kosztów amerykańskiej obecności w Korei Południowej wygasa w tym roku. Yonhap zauważa, że jeśli denuklearyzacja Korei Północnej nie dojdzie do skutku, Stany Zjednoczone będą zmuszone wznowić manewry. (IAR)