Polamer Inc
Polvision

USA grożą Chinom kolejnymi cłami

Stany Zjednoczone prężą muskuły w sporze handlowym z Chinami. Biały Dom ogłosił kolejna listę chińskich produktów, które mają zostać obłożone cłami ochronnymi. Ich wartość wynosi 200 miliardów dolarów. W ubiegłym miesiącu Stany Zjednoczone obłożyły dwudziestopięcioprocentowymi cłami import z Chin o wartości 34 miliardów dolarów.

Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty tej samej wartości. Wczoraj Waszyngton podbił stawkę ogłaszając plan nałożenia dziesięcioprocentowych ceł ochronnych na 200 miliardów dolarów dóbr importowanych z Chin. Mają one objąć wiele produktów konsumpcyjnych w tym meble, opony samochodowe, ubrania, torebki, materace, lampy, kamery telewizyjne, komponenty do telefonów a także niektóre produkty żywnościowe takie jak ryby.

Nowe cła wejdą w życie jesienią o ile do tego czasu Pekin nie porozumie się z Waszyngtonem w sprawie zmniejszenia ujemnego bilansu handlowego USA z Chinami. Prezydent Donald Trump wcześniej ostrzegł, że jeśli Pekin zdecyduje się na kroki odwetowe to Stany Zjednoczone obłożą cłami kolejne 200 miliardów dolarów importu.

Jeśli tak się stanie to niemal cały chiński eksport do Stanów Zjednoczonych będzie objęty cłami zaporowymi. Równocześnie Pekin będzie miał ograniczone możliwości odpowiedzi ponieważ amerykański eksport do Chin wynosi tylko 130 miliardów dolarów. (IAR)