Polamer Inc
Polvision

ONZ potępia działania Izraela w Strefie Gazy

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zdecydowaną większością głosów ??rezolucję, w której potępiła Izrael za śmierć Palestyńczyków w Strefie Gazy. Równocześnie zgromadzenie odrzuciło propozycję USA, by o atak obwinić Hamas. Od początku marca wskutek działań strony izraelskiej w Strefie Gazy zginęło co najmniej 129 Palestyńczyków.

Rezolucję skierowaną przeciwko Izraelowi, a zaproponowaną przez Algierię i Turcję, poparło sto dwadzieścia krajów spośród stu dziewięćdziesięciu trzech wszystkich członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Osiem krajów było przeciw, a czterdzieści pięć wstrzymało się od głosu. Podczas debaty nad rezolucja akceptacji nie znalazła poprawka proponowana przez Stany Zjednoczone, które chciały potępienia Hamasu za „podżeganie do przemocy" wzdłuż granicy ze Strefa Gazy.

W rezolucji wyrażono ubolewanie z powodu użycia przez Izrael "nadmiernej, nieproporcjonalnej i bezwarunkowej siły" wobec palestyńskiej ludności cywilnej. Popierający rezolucję domagają się również właściwej ochrony dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

Wcześniej Stany Zjednoczone zablokowały przyjęcie podobnej rezolucji na Radzie Bezpieczeństwa ONZ poprzez zastosowanie prawa weta W przeciwieństwie do Rady Bezpieczeństwa, uchwały przyjęte przez zgromadzenie są niewiążące. Nie ma również możliwości zastosowania weta ze strony jakiegoś kraju.

Sytuacja między Izraelem a Palestyńczykami jest napięta. Po decyzji o przeniesieniu przez Stany Zjednoczone ambasady do Jerozolimy, Palestyńczycy rozpoczęli protest przy granicy z Izraelem. W kolejnych dniach manifestacji izraelskie wojsko zabiło co najmniej 129 Palestyńczyków, ściągając na siebie słowa potępienia z całego świata za strzelanie ostrą amunicją do nieuzbrojonych ludzi. Izrael twierdzi, że większość zabitych była bojownikami Hamas. (IAR)