Polamer Inc
Polvision

Chińskie media o szczycie w Singapurze

Jeśli wyniki singapurskiego szczytu zostaną wcielone w życie - będzie to realizacja chińskiej koncepcji „zawieszenia za zawieszenie”. W ten sposób porozumienie Kima i Trumpa komentuje chiński dziennik „Global Times”. Gazeta akcentuje deklarację prezydenta Donalda Trumpa, który zapowiedział wstrzymanie manewrów wojskowych na Półwyspie Koreańskim z udziałem amerykańskich żołnierzy.

Prezydent Trump nazwał je „kosztownymi” i wysoce „prowokacyjnymi”. „Global Times”. przypomina, że chińska dyplomacja już w ubiegłym roku proponowała Korei Północnej i USA koncepcję „zawieszenia za zawieszenie”. Korea Północna miałaby wstrzymać swój program nuklearny, a w zamian Stany Zjednoczone zawiesiłyby manewry z udziałem amerykańskich sił na Półwyspie Koreańskim.

Jeśli deklaracje te zostaną zrealizowane, będzie to dużym krokiem naprzód dla całego Półwyspu Koreańskiego. W opinii autora komentarza, główne przeszkody dla procesu pokojowego na Półwyspie mogą pochodzić z Waszyngtonu, Seulu, a nawet z Tokio, a opinia społeczna w USA i Korei Południowej wyraża poważne wątpliwości wobec realizacji północnokoreańskich obietnic. (IAR)