Polamer Inc
Polvision

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku

Prezydent Andrzej Duda przyleciał we wtorek wieczorem do Nowego Jorku. W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent weźmie udział w debacie na temat przestrzegania prawa międzynarodowego. Złoży też kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, a w Chicago spotka się z tamtejszą Polonią.

Wizyta Andrzeja Dudy w Nowym Jorku rozpocznie się od odwiedzin archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz od spotkania z przedstawicielami środowisk żydowskich. Po południu prezydent pojedzie do Jersey City i złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim. W ostatnich dniach amerykańskiej Polonii udał się wywalczyć pozostawienie pomnika na nadbrzeżu w Jersey City. Po negocjacjach z dyplomatami, burmistrz miasta postanowił przesunąć monument jedynie o kilkadziesiąt metrów.

W czwartek prezydent Andrzej Duda będzie przewodniczył obradom Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconym przestrzeganiu prawa międzynarodowego. To główny temat polskiego, niestałego członkostwa w Radzie. W maju to właśnie nasz kraj przewodniczy obradom tego gremium, co jest jednym z głównych powodów wizyty prezydenta w Nowym Jorku.

W piątek Andrzej Duda poleci do Chicago. Spotka się tam z gubernatorem stanu Illinois, złoży kwiaty pod pomnikiem katyńskim i tablicą smoleńską oraz odwiedzi żołnierzy amerykańskiej Gwardii Narodowej. W sobotę i w niedzielę spotka się z Polonią w Chicago. Wizyta prezydenta w Stanach Zjednoczonych potrwa do niedzieli. (IAR)