Polamer Inc
Bilety . com

Ratownicy odnaleźli ciało ostatniego z poszukiwanych górników w Zofiówce

Ratownicy odnaleźli ciało ostatniego z poszukiwanych górników w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju. Ciało było uwięzione pod jedną z wielu konstrukcji w zniszczonym tąpnięciem chodniku H10. W katastrofie zginęło w sumie pięciu górników.

Jak poinformowała w komunikacie Jastrzębska Spółka Węglowa, ratownicy wkrótce rozpoczną transport odnalezionego dziś ciała do podziemnej bazy, a następnie - na powierzchnię. Operacja ta może potrwać klika godzin. Do potężnego wstrząsu na głębokości 900 metrów w kopalni Zofiówka doszło 5 maja.

W strefie zagrożenia znalazło się 11 górników. Czterej sami wydostali się ze strefy zagrożenia, dwóch kolejnych, uratowanych kilka godzin później, odniosło niegroźne obrażenia. W akcji poszukiwania zaginionej piątki, prowadzonej w ekstremalnych warunkach, uczestniczyło łącznie ponad dwa tysiące ratowników.

W poniedziałek prezydent Jastrzębia Zdroju Anna Hetman ogłosiła w mieście siedmiodniową żałobę. Podobną decyzję podjął prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon w odniesieniu do wszystkich zakładów i spółek Grupy Kapitałowej. W dniach po wstrząsie kopalnię odwiedzili prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister energii Krzysztof Tchórzewski, a Sejm minutą ciszy uczcił pamięć zmarłych górników. (IAR)