Polamer Inc
Bilety . com

Gubernator Rauner zaproponował przywrócenie kary śmierci

Gubernator Bruce Rauner w poniedziałek zaproponował przywrócenie kary śmierci w Illinois dla seryjnych morderców i sprawców, którzy zabili funkcjonariuszy policji. Stanowy Kongres kontrolowany przez demokratów zakazał wykonywania kary śmierci w Illinois na początku tej dekady.

Rauner chce stworzyć kategorię zabójstwa zagrożonego karą śmierci pod nazwą “death penalty murder“, które ma obejmować dorosłych sprawców, którzy zabijają policjanta lub więcej niż jedną osobę. Wina musi być określona "ponad wszelką wątpliwość". Gubernator powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Chicago, że ludzie w tych przypadkach "zasługują na to, aby ich stracić”.

Propozycja przywrócenia kary śmierci w tych określonych przypadkach to odpowiedz gubernatora na ustawę w sprawie restrykcji na broń, która po uchwaleniu przez stanowy Kongres trafiła do Bruce'a Raunera. Zamiast podpisać lub zawetować ustawę, Rauner skorzystał z prawa do tzw. amendatory veto, aby dopisać swoje poprawki i odesłał ją do stanowego Kongresu pod głosowanie.

Oprócz przywrócenia kary śmierci dla seryjnych morderców i zabójców policjantów, gubernator zaproponował całkowity zakaz sprzedaży i posiadania tzw. bump stocks lub innych akcesoriów, dzięki którym broń półautomatyczna strzela szybciej. Ustawodawcy mogą przegłosować zmiany przedstawione przez Raunera, albo odrzucić weto gubernatora.