Polamer Inc
Bilety . com

Ćwierć wieku współpracy polskiego wojska z Gwardią Narodową z Illinois

Polskie wojsko współpracuje z Gwardią Narodową stanu Illinois od 25 lat. Rocznica nawiązania współpracy była okazją do spotkania szefa MON Mariusza Błaszczaka z ambasadorem USA Paulem Jonsem oraz z gubernatorem Bruce'm Raunerem.

Minister Mariusz Błaszczak w okolicznościowym przemówieniu przypomniał, że Polska militarnie współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi od wielu lat. Nasi bohaterowie, jak Pułaski i Kościuszko walczyli w wojnie wyzwoleńczeń w USA. Z kolei amerykański prezydent Woodrow Wilson 100 lat temu - jak przypomniał minister Błaszczak - mówił, że Polska powinna być wolnym krajem.

Szef MON dodał, że od 19 lat Polska jest w NATO. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych sojuszników zza oceanu - mówił. Amerykańska armia i współpraca z nią - jak zaznaczył minister obrony - pozwoliła również na szybką transformację naszego wojska. Było to możliwe między innymi dzięki zawartej 25 lat temu umowie partnerskiej z Gwardią Narodową stanu Illinois.

 

Gubernator Bruce Rauner ogłosił z okazji 25. rocznicy podpisania porozumienia z Polską, że 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego - będzie obchodzone w stanie Illinois, jako dzień partnerstwa strategicznego z Polską. Gubernator Rauner dziękując Polsce za współpracę powiedział, że tuż po objęciu stanowiska obiecał sobie, iż podróż po Europie rozpocznie od wizyty w Warszawie.

"Chciałem podziękować za waszą służbę na rzecz demokracji, za służbę na rzecz wolności. Chciałem również podziękować za współpracę i tę więź, która łączy mieszkańców stanu Illinois ale także i wszystkich Amerykanów z Polakami" - mówił Rauner.

Program partnerstwa stanowego Gwardii Narodowej podpisano w 1993 roku. To największy taki program, który realizuje Gwardia Narodowa USA. Żołnierze z Illinois współpracują głównie z polskimi oddziałami lądowymi oraz z lotnictwem. W trakcie 25-letniej współpracy Amerykanie przekazywali polskiej armii także doświadczenia z zakresu transformacji sił powietrznych, a także udzielali porad w kwestii rozwiązywania problemów środowiska weteranów poszkodowanych na misjach. W ostatnim czasie gwardziści współpracowali również z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej.