Polamer Inc

Więcej ofiar śmiertelnych pożarów w Kalifornii. Kondolencje od prezydenta RP

Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych trwających od kilku dni pożarów lasów w Kalifornii wzrosła o osiem, osiągając łącznie 31, czyli więcej niż w którymkolwiek wcześniej pożarze w tym stanie. Ten bilans może jeszcze wzrosnąć, bo tylko w powiecie Sonoma ciągle poszukiwanych jest prawie 400 osób.

Z ponad 20 pożarami walczy 8 tys. strażaków. Przyczyna pożaru jest dopiero ustalana, ale według władz mógł on wybuchnąć wskutek zerwania przez wichurę przewodów wysokiego napięcia w niedzielę wieczorem. Przy silny wietrze i suszy ogień szybko się rozprzestrzeniał. Stanowa straż pożarna w Kalifornii szacuje, ze strawił już obszar o powierzchni 190 tysięcy akrów. Najtragiczniejszy dotąd pożar tego rodzaju nawiedził w 1933 Park Griffitha w aglomeracji Los Angeles, wtedy zginęło 29 osób.

Prezydent Andrzej Duda złożył na ręce prezydenta Donalda Trumpa kondolencje w związku z tragicznymi w skutkach pożarami. "W tych dramatycznych chwilach, zapewniając o solidarności Narodu Polskiego z Narodem Amerykańskim, proszę o przekazanie najszczerszych kondolencji pogrążonym w żałobie rodzinom i bliskim ofiar, rannym zaś życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał Andrzej Duda w liście kondolencyjnym. (AP/IAR)