Polamer Inc

Agencje federalne nie będą korzystać z programów Kaspersky Lab

Administracja Trumpa zakazała używania przez agencje federalne oprogramowania firmy Kaspersky Lab. Powodem tej decyzji jest obawa, że software może być wykorzystywany przez Rosję do działalności szpiegowskiej. Decyzję o zakazie używania przez agencje federalne programów antywirusowych i zabezpieczających firmy Kaspersky wydała pełniąca obowiązki sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Kraju Elaine Duke.

„Jesteśmy zaniepokojeni związkami niektórych przedstawicieli Kaspersky z rosyjskimi służbami wywiadowczymi i rządem tego kraju” - napisano w komunikacie departamentu. Amerykanie wskazali na fakt, że zgodnie z rosyjskim prawem służby specjalne tego kraju mogą żądać współpracy od Kaspersky Lab.

„Ryzyko, że rosyjski rząd samodzielnie lub we współpracy z Kaspersky może wykorzystać dostęp do sieci zabezpieczanych przez produkty tej firmy i zdobyć informacje rządu federalnego stanowi zagrożenie bezpieczeństwa narodowego USA” - oświadczył Departament Bezpieczeństwa Kraju.

Firma Kapersky zaprzeczyła, by miała niewłaściwe kontakty z jakimkolwiek rządem zwracając uwagę, że amerykańskie władze nie przedstawiły żadnego dowodu na jej udział w działalności szpiegowskiej. W komunikacie przedstawiciele Kaspersky nazwali oskarżenia fałszywymi i wyrazili przekonanie, że stali się ofiarą geopolityki. (IAR)