Polamer Inc

Nowe sankcje wobec Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła nowe sankcje na Koreę Północną. Obejmują one ograniczenie eksportu paliw do tego kraju oraz zakaz importu tekstyliów. Przygotowaną przez Stany Zjednoczone rezolucję poparło wszystkich 15 członków Rady, w tym początkowo sceptyczne wobec niej, Chiny i Rosja.

Z pierwotnego tekstu dokumentu wykreślono między innymi zapis o zamrożeniu zagranicznych aktywów północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una.. Jak mówiła amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley, kluczową rolę w trakcje negocjacji przed głosowaniem odegrała "silna więź" jaka wytworzyła się między przywódcami USA i Chin Donaldem Trumpem i Xi Jingpingiem.

Podkreśliła, że Stany Zjednoczone nie dążą do wojny z Koreą Północną, a Pjongjang "nie przekroczył jeszcze punktu, z którego nie ma odwrotu". "Jeśli zgodzi się zatrzymać program nuklearny, może odzyskać przyszłość. Jeśli udowodni, że może żyć w pokoju, świat będzie razem z nim żył w pokoju" - mówiła Nikki Haley.

Z kolei ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi wyraził nadzieję, że Korea Północna potraktuje poważnie "oczekiwania i wolę" międzynarodowej społeczności w sprawie wstrzymania programu nuklearnego. Zaapelował także do wszystkich stron konfliktu, aby nie eskalowały napięcia. Ostatnie miesiące przyniosły wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim, spowodowany między innymi kolejnymi próbami rakietowymi, realizowanymi przez reżim Kim Dzong Una.

W ubiegłym tygodniu północnokoreańskie władze ogłosiły, że przeprowadziły test bomby jądrowej, co zostało potępione przez społeczność międzynarodową. Kim Dzong Un w ostatnim czasie groził między innymi Stanom Zjednoczonym, zapowiadając atak na wyspę Guam na Pacyfiku, na której znajdują się amerykańskie bazy wojskowe o strategicznym znaczeniu. (IAR)