Bilety . com

Nie będzie ponownego procesu Blagojevicha

Zaledwie po trzech dniach od przesłuchania  sąd apelacyjny w Chicago nie zgodził się na zmniejszenie 14-letniego wyroku więzienia ani  ponowny  proces byłego gubernatora Illinois Roda Blagojevicha skazanego za korupcję.  Został skazany w 2011 roku, a najpoważniejszy zarzut dotyczył próby "sprzedaży" miejsca w Senacie w 2008 roku, które wcześniej zajmował Barack Obama. Inne przestępstwa korupcyjne, za które były gubernator został skazany na 14 lat więzienia, dotyczyły udziału w przestępczym spisku, fałszerstw i wymuszeń.

Prawnicy Blagojevicha przekonywali, że najbardziej szokującym w oczach opinii publicznej przestępstwem popełnionym przez ich klienta była próba wykorzystania wpływów do obsadzenia stanowiska zwolnionego w Senacie przez Obamę. Adwokaci uważają, że nie było to wcale przestępstwo, ale typowe dla polityki negocjacje.

Blagojevich, który już odsiedział pięć lat z 14-letniego wyroku, nie był w stanie uczestniczyć we wtorkowych przesłuchaniach w sądzie apelacyjnym.  Po odrzuceniu kolejnego wniosku z odwołaniem od wyroku.  W ostateczności pozostanie jeszcze wniosek do Sądu Najwyższego USA, który już raz odmówił zajęcia się tą sprawą.