Bilety . com

Pozew o unieważnienie umowy stanu z Exelonem

Grupa firm energetycznych obsługująca  mieszkańców Illinois w dostawach prądu złożyła pozew zbiorowy do sądu federalnego w Chicago przeciwko umowie jaką zawarł nasz stan z gigantem na tym rynku korporacją Exelon.

W grudniu ub.roku gubernator Bruce Rauner podpisał ustawę z podwyżką opłat dostawy energii do odbiorców w Illinois w wysokości od 25 centów do 4 dolarów na miesiąc. W zamian Exelon zobowiązał się nie zamykać dwóch elektrowni jądrowych w Clinton i Quad Cities, gdzie zatrudnionych jest ponad 1500 osób.

Dzięki podwyżce ComEd, który należy do Exelon, zainkasuje 235 milionów dolarów, które przeznaczy na funkcjonowanie dwóch wspomnianych elektrowni. Nowa umowa wejść w życie latem tego roku.

Skarżący ustawę twierdzą, że faworyzowanie jednej firmy kosztem innych jest niezgodne z federalnym prawem regulującym ceny energii na amerykańskim rynku. Ich zdaniem stanowa pomoc upadającym elektrowniom jest także niezgodna z zasadami wolnego rynku.  

Exelon argumentuje, że elektrownie atomowe są realizacją programu tzw. “czystej energii” i dzięki temu nie podlegają tym samym przepisom co elektrownie węglowe.  Podobna sprawa sądowa przeciwko ustawodawcom w stanie Nowy Jork znalazła się w sądzie federalnym na Manhattanie w październiku 2016 roku. Pomoc tego stanu dotyczyła także firmy Exelon.